Ekonomi

Sarp Sınır Kapısı’ndaki iphone yoğunluğu yerini sessizliğe bıraktı

Artvin’de Sarp Sınır Kapısı’ndaki iPhone yoğunluğu yılbaşından sonra IMEI ücretlerine yapılan zam sonrası son noktayı koydu. İnsanlarla dolup taşan Gümrük kapısı koridorları yerini sessizliğe bıraktı.

Artvin’in Kemalpaşa ilçesindeki Sarp Sınır Kapısı’nda iPhone yoğunluğu sona erdi. Gürcistan’da iPhone ülkemize göre daha uygun olunca Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar bir günlüğüne Gürcistan’ın Batum kentine gidip bir telefon alır ve ülkemize dönerdi. Buda Sarp Sınır kapısında yoğunluk oluşturuyordu. Yeni yılda IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu) gelmesiyle bu yoğunluk son buldu.

Gürcistan’dan alınan telefonların ülkemizde kullanılabilmesi için IMEI kaydı gerekmektedir. Bu fiyat 2022 yılı için 2732 lira olurken, yılbaşındaki ‘Yeniden Değerleme Oranı’nın ardından 2023 IMEI kayıt bedeli de yüzde 122,9 artırılarak 6 bin 90 liraya yükseltildi. Bu, yoğunluğun sona ermesine yol açtı.

Gümrük kapısı koridorları ve vergisiz bekleme salonları insanlarla dolup taştı. Yılbaşının ardından koridorlarda ve bekleme salonlarında sessizlik hakim oldu.

Yılbaşı öncesi telefon almak isteyenlerin yoğunluğunu yaşadığını belirten bölge halkından Erhan Durucan, “Fiyat artışlarıyla birlikte yoğunluk azaldı. Hatta hiç kalmadı. Taksi şoförü Mert Çakır, “İnsanlar daha uygun diye Gürcistan’a akın ediyordu. Şimdi kimse gelmiyor” dedi. “Ülkemizin farklı illerinden insanlar gelip Batum’dan telefon alıyorlardı. İnanılmaz bir yoğunluk vardı. Şimdi kimse gelmiyor. Öğrendiğimize göre telefon kayıt ücreti artırılmış, pek bir avantajı da yok. kaldı” dedi. – ARTVİN

odunpazari-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu