Ekonomi

Airbus, Spirit’in zarar eden birimlerini devralmak için ödeme istiyor

Devam etmekte olan müzakerelerde Airbus, Boeing’in önemli bir tedarikçisi olan Spirit AeroSystems’in zarar eden operasyonlarının kontrolünü devralmak için mali tazminat talep ediyor. Her iki şirketin yöneticileri şu anda New York’ta Airbus’ın mali tazminat talebi ve Airbus ile ilgili işlerin Spirit AeroSystems’ten ayrılmasına ilişkin karmaşıklıklar da dahil olmak üzere çeşitli konuları ele almak üzere görüşmelerde bulunuyor.

Mali tazminatın ayrıntıları açıklanmamış olsa da, sektör kaynakları Spirit tarafından işletilen Birleşik Krallık Airbus tesisinin zararlarını telafi etmek için 1 milyar doları aşan bir yatırıma ihtiyaç duyabileceğini öne sürüyor. Belfast’taki bu fabrika ve Kuzey Carolina’daki Kinston fabrikası, Airbus CEO’su Guillaume Faury’nin geçen ay potansiyel satın almalar olarak bahsettiği operasyonlar arasında yer alıyor.

Boeing, 737 MAX’in gövdesi gibi önemli bileşenleri üreten ana havacılık tedarikçisini satın almayı hedeflerken, Spirit’in gelirlerinin yaklaşık %20’sini oluşturan Airbus ile pazarlık yapması gerektiğinden karmaşık bir durumla karşı karşıya. Amerikan havacılık devinin Airbus’a tazminat ödeme fikrine karşı olduğu ve gerileme yaşayan 737 MAX üretimini arttırmaya odaklanmak için anlaşmayı sonuçlandırmaya istekli olduğu bildiriliyor.

Spirit’in Airbus işini ayırma süreci sadece tesislerin aktarılmasıyla ilgili değil, aynı zamanda işin bir kısmının diğer operasyonlardan yeniden tahsis edilmesiyle de ilgili. Özellikle Belfast fabrikası müzakerelerde önemli bir anlaşmazlık noktası. Spirit AeroSystems’ın kazançlarını 7 Mayıs’ta açıklaması planlanıyor.

2005’te Boeing’den ayrıldıktan sonra bağımsız bir kuruluş olarak kurulan Spirit AeroSystems, o zamandan bu yana müşteri tabanını çeşitlendirdi ve Airbus şu anda ikinci en büyük müşterisi. Şirket, Boeing’in 737’sinin gövde dahil bileşenlerinin yaklaşık %70’ini üretmeye devam ediyor ve aynı zamanda 787 için de tedarikçi konumunda.

Devam eden tartışmalar, Kuzey İrlanda’nın en büyük imalat işvereni ve 3.400 çalışanının geleceğine yeniden dikkat çekmiştir. Spirit, Belfast tesisini 2019 yılında zor durumdaki Bombardier’den satın aldı ve tesis o zamandan bu yana Airbus A220 için kanat üretmenin yanı sıra savunma ve uzay gibi diğer alanlara da genişledi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Airbus ve Boeing temsilcileri görüşmelerin ayrıntıları hakkında yorum yapmayı reddetti. Spirit AeroSystems sözcüsü Joe Buccino, müzakerelerin sonucu ne olursa olsun şirketin kalite, güvenlik ve mühendislik mükemmelliğine olan bağlılığını vurguladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu